Богослужби

Божествена литургија

15.11.2020 23 седмица по Педесетница; Светите маченици Акиндин, Пигасиј, Анемподист, Автониј, Елпидифор и другите со нив Преподобен Маркијан Кирски Светиот […]

Божествена литургија

11.09.2020 – Отсекување на главата на свети Јован Крстител Покајте се, зашто се приближи Царството Небесно! (Мт. 3, 2)

Чествување на патронатот на МПБ

На 06.12.2019, во предвечерието на празникот на најсветиот меѓу Охридските светии, светиот Климент Охридскиот Чудотворец, традиционално со вечерна богослужба во […]

Божествена литургија

На 27.11.2019г., кога го прославуваме споменот на св. ап. Филип, св. Григориј Палама и св. цар Јустинијан, отслуживме Божествена литургија, […]

Божествена литургија

26. 11. 2019г., денот во кој светата Црква го празнува споменот на св. Јован Златоуст, беше отслужена составената од него […]