Богослужби

Чествување на патронатот на МПБ

На 06.12.2019, во предвечерието на празникот на најсветиот меѓу Охридските светии, светиот Климент Охридскиот Чудотворец, традиционално со вечерна богослужба во […]

Божествена литургија

На 27.11.2019г., кога го прославуваме споменот на св. ап. Филип, св. Григориј Палама и св. цар Јустинијан, отслуживме Божествена литургија, […]

Божествена литургија

26. 11. 2019г., денот во кој светата Црква го празнува споменот на св. Јован Златоуст, беше отслужена составената од него […]

Божествена литургија

12.11.2019 – ВТОРНИК Свети апостол Клеопа и светите мач. Зиновиј и Зиновија „Зар не гореа во нас срцата наши, кога […]

Божествена литургија

Преподобна ЕФРОСИНИЈА Ќeрка на пoзнатиoт чoвeк Пафнутиј oд Алeксандрија. Пoтeкнува oд бeздeтни рoдитeли, испрoсeна сo мoлитва oд Бoга. Нeјзинитe благoчeстиви […]

Божествена литургија

24.09.2019 – ВТОРНИК Две години од впишувањето во диптихот на светии на преподобниот отец наш Јоаникиј Ракотински, и спомен на […]