Настани

Божествена литургија

На 07. 02. 2021г., во 35 Недела по Педесетница, денот во кој го спомнуваме споменот на св. Григориј Богослов, архиепиескоп […]

Божествена литургија

На 02. 02. 2021г., денот кога светата Православна црква го слави споменот на преп. Ефтимиј Велики, св. маченици Енен, Нирен […]

Божествена литургија

На 31. 01. 2021г., во 34 Недела по Педесетница, кога светата Православна црква го слави споменот на светите Атанасиј и […]

Божествена литургија

На 13.12.2020г., во 27 седмица по Подесетница, кога светата Црква го слави споменот на св. ап. Андреј Првоповиканиот и на […]

Чествување на патронатот на МПБ

На 06.12 во предвечерието на празникот на света Екатерина, започнаа овогодишните празнувања на свети Климент Охридскиот Чудотворец и патрон на […]

Божествена литургија

„Денес е почеток на Божјата милост и на проповедта за спасение на луѓето. Во храмот Божји јасно Дева се јавува […]

Божествена литургија

На 22. 11. 2020г., во Неделата XXIV по Педесетница, кога го празнуваме споменот на преп. Матрона Цариградска, св. Нектариј Егински, […]

Божествена литургија

„Архистратизи на небесните воинства, ние недостојните постојано ве молиме: со вашите молитви заштитете нѐ, под покровот на крилјата на вашата […]

Божествена литургија

15.11.2020 23 седмица по Педесетница; Светите маченици Акиндин, Пигасиј, Анемподист, Автониј, Елпидифор и другите со нив Преподобен Маркијан Кирски Светиот […]

Божествена литургија

11.09.2020 – Отсекување на главата на свети Јован Крстител Покајте се, зашто се приближи Царството Небесно! (Мт. 3, 2)