Архиерејска Литургија во чест на патронот на Македонската православна црква

На денот кога Македонската православна црква си спомнува за својот молитвен заштитник пред Бога – СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ, Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан во сослужение на митрополитите Преспанско – пелагониски и администратор Австралиско – новозеландски г. Петар, Повардарски г. Агатангел, Брегалнички г. Иларион, Тетовско – гостиварски г. Јосиф и епископот Хераклејски г. Климент отслужи Архиерејска Литургија во Соборниот храм Св. Климент Охридски во Скопје на која во свештенички чин беше ракоположен ѓаконот Антонио Апостоловски, професор во Македонската православна богослоија. На малиот вход со Синодска одлука протоерејот Томе Велјанов доби ставрофорско одликување.