ЧЕСТВУВАЊЕ НА ПАТРОНАТОТ НА МПБ „СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ“

На 6.12.2023 година, традиционално, по 56-ти пат, беше прославен патрониот празник на Македонската православна богословија „Свети Климент Охридски“. Празнувањето започна со Архијерејска вечерна богослужба во параклисот при Богословијата, на којашточиноначалствуваше Неговото Преосвештенство, Епископот Стобиски г. Јаков, а на истата молитвено присуство зедоа: Неговото Блаженство, Ахриепископ Охридски и Македонски г.г. Стефан, ректорот на Богословијата – Митрополитот Повардарски г. Агатангел, како и Митрополитите: Брегалнички г. Иларион, Тетовско-гостиварски г. Јосиф, Кумановско-осоговски г. Григориј и поранешниот Митрополит Кумановско-осоговски г. Јосиф.

По Вечерната богослужба, во Богословијата, се одржа и свечена академија којашто започна со благословување и прекршување на празничниот колач од страна на Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф.

Свеченоста продолжи со поздравното слово на проф. м-р Стефан Цветановски, а истата беше збогатена и со настап на хорот при Македонската Православна Богословија, раководен од проф. Игор Величковски. Потоа беа наградени најдобрите теми и стихотворби напишани од учениците по повод патрониот празник на училиштето. На самиот крај, пред присутните, се обрати и ректорот на Богословијата, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, кој им се заблагодари на присутните, а воедно, и на светиот Климент Охридски за постојаното застапништвото и за молитвите.