Прослава на патрониот празник во Македонската православна богословија

На 06.12.2016 г., по 49-ти пат, МПБ го прослави својот патрон празник Св. Климент Охридски.

Прославата започна со вечерна богослужба во црквата „Вознесение Христово (Св. Спас)“ – Драчево, на која присуствуваше Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, а чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј. На службата беа присутни и Нивните Високопресовештенства: Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, ректорот на МПБ Митрополит Повардарски г. Агатангел, Митрополитот Брегалнички г. Иларион, Митрополитот Кумановско-осоговски г. Јосиф и Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, заедно со бројното свештенство.

По Вечерната, во параклисот при МПБ посветен на св. Климент Охридски, се одржа свечена академија која започна со прекршување на празничната погача од страна на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар. Свеченоста продолжи со поздравното слово од страна на проф. Илија Петров, истата беше збогатена со настап на хорот при МПБ, а беа наградени и темите и песните напишани од учениците по повод патронатот. На крајот пред присутните се обрати и ректорот Митрополит Повардарски г. Агатангел, при што му се заблагодари на св. Климент Охридски за застапништвото и молитвите, како и на присутните гости кои беа поканети на вечера во трпезаријата при МПБ со што и заврши прославата.

Свети Климент

Зборови реки за славниот Климент,
зашто нѐ собра само за миг.
Голем пред Господ светител стои
и за нас солзи молитвени брои.

Чудотворец голем со ангелски глас,
Го моли Бога само за нас.
Светиот дошол на овие страни,
делото на солунските браќа да го распространи.

На восочна свеќа, при светлина мала,
на нашиот богомудреник писменоста му се дала.
Бесплатно добил, бесплатно давал,
на страшни маки себеси се ставал.

Затвори темни и окови тешки,
поднесувал храбро за Царот Небески.
Патрон на слободата, патрон на иднината,
умре славно за светлиот пат на поколенијата!